Jaki wybrać aparat do fotografii sportowej?

Jakie body kupić aby twoje zdjęcia sportowe, ptaków czy motosportu okazały się ostre i chętnie chwalił byś się nimi na portalu społecznościowym? 
Obecnie na rynku mamy głównie dwa rodzaje aparatów: bezusterkowe oraz lustrzanki.

Z kolei możemy podzielić je na aparaty z różną wielkością matryc. Głównie są to: Medium Format, Full frame, APS-C, 4/3

Medium Fortmat – czyli średni format, największa i najdroższa matryca.

Full frame – pełna klatka, podstawowa matryca w pracy fotografa.

APS-C – matryca występująca w niepełnoklatkowych aparatach.

4/3 – matryca występuje w aparatach marki Olimpus i Panasonic.

Od wielkości matrycy zależy jakość zdjęcia. Większa matryca to: więcej szczegółów na zdjęciu, możliwość podbicia ISO bez utraty jakości zdjęcia.

Kolejną cechą na jaką musisz zwrócić uwagę przy zakupie aparatu to szybkość działania autofokusa. Dla niewtajemniczonych – autofokus odpowiada za automatyczne ostrzenie na tym w co celujemy aparatem. Tutaj zasada jest prosta. Cena idzie w górę wraz z szybkością działania. Różnice są często niewielkie, ale przy szybkiej i dynamicznej akcji bardzo znaczące.

Ostatnią wartością na jaką warto zwrócić uwagę to ilość zdjęć wykonywanych na sekundę przez body. Im więcej tym lepiej. Producenci prześcigają się w różnych pomysłach jak zwiększyć liczbę klatek na sekundę w parametrach technicznych.

Matryca

Największa z matryc czyli średnioformatowa, jest praktycznie niespotykana u fotografów sportowych, dlatego pominę rozpisywania się na jej temat. 

Aparaty z matrycą Full Frame czyli pełna klatka. Jej wielkość to 36×24 mm. Większa matryca pozwala na robienie lepszych zdjęć w słabym świetle, poprzez podbicie ISO w górę. Występuje mniejsza ilość tak zwanych szumów na zdjęciu (czarne kropeczki, wpływające niekorzystnie na zdjęcie). Spowodowane jest to, rozłożeniem się ilości światła na matrycy. Dla porównania, ilość szumów przy w matrycy 4/3 przy ISO 800 będzie taka sama jak w matrycy Full Frame przy ISO 3200. Różnica w ISO powoduje możliwość rozjaśnienia zdjęcia. W przypadku zdjęć sportowych ma to kluczowe znaczenie. Często słabe oświetlenie wymaga zdecydowanego zwiększenia ISO w celu zachowania szybkiej pracy migawki. 

Tak naprawdę moglibyśmy zakończyć informacje odnośnie wielkości matrycy. Jeśli mówimy o sporcie to tak naprawdę sens ma tylko pełna klatka. Jednak budżet często na to nie pozwala, dlatego omówimy drugą co do wielkości matrycę. APS-C – mniejsza matryca daje na zdjęciu mniej szczegółów, większe ziarno przy zwiększonym ISO. Jednak plusem APS jest cena. Aparaty z takimi matrycami są tańsze o kilka tysięcy od swoich pełnoklatkowych braci. Dając podobne możliwości pod względem szybkości AF czy ilości zdjęć na sekundę.Warto dodać, że obiektywy robione pod tzw. niepełną klatkę są sporo tańsze od obiektywów pełnoklatkowych.

Pozostałe matryce nie sprawdzą się w fotografii sportowej, więc można je śmiało skreślić z listy możliwości zakupów. 

Z lustrem czy bez?

Kolejną kwestią jest czy wybrać aparat bezlusterkowy czy lustrzankę? Każda z opcji ma swoją plusy i minusy. Producenci obecnie odchodzą od aparatów z lustrami. Nikon zrezygnował z produkcji amatorskich lustrzanek, zostawiając na froncie profesjonalne modele takie jak D6, D780 i D850, z czego ten ostatni jest dostępny na rynku już od 2017 roku. 

Plusem bezlusterkowców jest wielkość. Są sporo mniejsze od lustrzanek. Często różnica 1 kg może mieć wpływ, kiedy aparat trzymamy w ręku po kilka godzin, cały czas celując w poruszające się obiekty.

Fotografia sportowa jest jednak specyficznym działem i w wielu testach lustrzanki lepiej sobie radzą z szybkością ostrzenia niż bezlusterkowce. Dlatego na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Osobiście używam bezlusterkowca i sprawdza się bardzo dobrze w każdej dziedzinie, jedynie w sporcie mam lekkie “ale” do niego. Jednak uniwersalność wygrywa i przy ograniczonym budżecie.

Pytanie: jaki aparat kupić?

Aby odpowiednio odpowiedzieć na to pytanie, musimy ustalić kilka ważnych kwestii: 

  1. Jaki posiadam budżet? W przypadku sprzętu fotograficznego cena idzie z jakością. Owszem zdarzają się sytuacje, że można przepłacić.
  2. Do czego będę używał aparatu? Czy będzie to tylko sport? zdjęcia dziecka podczas meczu? a może będę chciał zabierać go na wakacje i ma być uniwersalny? 
  3. Jakich obiektywów będę używał? Często niezależni producenci robią bardzo dobry sprzęt w rozsądnej cenie, dzięki czemu przy kolejnych wydatkach możemy zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. 
  4. Czy posiadasz jakiś sprzęt fotograficzny lub obiektywy z wybranym mocowaniem? Masz w domu obiektywy z pasującym mocowaniem do nowych aparatów? może warto kupić takie body aby współpracowało z posiadanym sprzętem.

Jeśli po przeczytaniu tekstu dalej nie jesteś pewny/a jaki sprzęt wybrać, z chęcią pomogę Ci w zakupie. Zapisując się newslleter otrzymasz listę 21 propozycji aparatu w różnym przedziale cenowym.

Fotograf sportowy at | Website | + posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *