Jak robić zdjęcia telefonem?

  • by

Cześć!

Czuję się trochę zobowiązany do napisania tego wpisu. W jednym z wywiadów, które udzieliłem dla Polska Press było pytanie: jak zaczęła się Twoja przygoda z aparatem? Odpowiedź była prosta. Kiedy po raz pierwszy pojawił się telefon z aparatem u mnie w rodzinie. Po słowach wstępu przechodzimy do treści merytorycznej.

Fotografia smartfonowa ma kilka wspólnych cech z innymi gatunkami robienia zdjęć.

Zasada trójpodziału zdjęcia

Pewnie zastanawiasz się co to tak naprawdę jest. Też tak myślałem poznając po raz pierwszy tę terminologię. Ta zasada służy temu by robić przejrzyste, kompozycyjne i bardzo czytelne zdjęcia. Pewnie za każdym razem, gdy włączasz aparat wyświetlają Ci się pionowe i poziome linie. One mają Ci pomóc w zastosowaniu tej reguły. Miejsca, gdzie linie się przecinają to tzw. punkty styku naszej koncentracji. Dzięki badaniom naukowym na ten temat wysunięto wniosek, który mówi o tym, że to są pierwsze miejsca na zdjęciu, które widzi nasze oko oraz to, że oglądamy zdjęcia od lewej do prawej strony. Dzięki umieszczaniu obiektów w tych miejscach tworzymy zdjęcie wyraziste, mocne oraz bardziej przyjemne dla naszego mózgu. Przeczytałem w jednym artykule, że zdjęcia robione przy zachowaniu zasady trójpodziału spotykają się z większą aktywnością w mediach społecznościowych. Dzięki własnym doświadczeniom jestem w stanie przyznać im rację. 

Światło

To kolejna najważniejsza rzecz podczas zdjęć. Myślę, że bardziej prosta od zasady trójpodziału zdjęcia, bo możesz od razu widzieć na ekranie telefonu czy wszystko gra ze światłem. Najważniejsza zasada – zawsze fotografuj daną osobę lub obiekt ze światłem, a nie pod światło, bo inaczej przepalisz ją i będzie czarny obiekt na Twoim zdjęciu lub całe białe tło. Chyba najlepszą wskazówką jaką wyniosłem po zrobieniu kilku tysięcy zdjęć jest fakt, że zachmurzone niebo sprawia, że wychodzą najlepsze zdjęcia. Chmury działają jako naturalny softbox przez co światło zostaje rozproszone i nie ma zbyt kontrastowych kolorów oraz przepaleń na obrazku. Wszystko jest jednakowo oświetlone co sprawia, że zdjęcie wygląda naprawdę profesjonalnie. Nie to, że nie można podczas pełnego słońca robić zdjęć, bo można, a nawet kreatywnie można je wykorzystać na zasadzie padającego cienia, ale jeżeli możesz robić zdjęcia przy lekkim zachmurzeniu to bardzo polecam.

Ustawienie osoby

Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie osoby. Pamiętaj aby robiąc zdjęcie nie ustawiać jej dosłownie na wprost siebie. Zalecałbym Ci podnieść telefon nieco wyżej od fotografowanej osoby ze względu na to, że ukryje to niepotrzebne wady jej wyglądu. Chyba nikt nie lubi zdjęć z dołu z trzema podbródkami, które każdemu się robią niezależnie od jego postury. To samo tyczy się, gdy robimy zdjęcie typu selfie. Za każdym razem efekt uzyskamy ten sam, czyli ukrycie defektów wyglądu i lepsze dla oka zdjęcie pokazując swoje atuty wizualne niż wady swojego wyglądu Jednak jest kilka wyjątków od reguły. Kiedy chcemy pokazać wyższość i rangę danego człowieka zdjęcie można zrobić z dołu tylko odejdźmy trochę od niego. Ten pomysł na kadr był wykorzystany podczas nagrywania sagi Harrego Pottera. Hagrid nie był taki duży w rzeczywistości. Po prostu umiejętna praca nad kadrem umożliwiła stworzyć z niego postać naprawdę dużą.

To są wspólne cechy każdego z gatunków robienia zdjęć, lecz w fotografii smartfonowej niestety wychodzą najczęściej mankamenty, bo większość z nas robi zdjęcia na trybie automatycznym. Użytkownicy androida już mogą się cieszyć z trybów profesjonalnych, lecz na urządzeniach firmy Apple niestety nie…..

…dlatego aby wyczerpać temat tak abyś mógł robić lepsze zdjęcia smartfonem to przygotowałem dla Ciebie darmowego e-booka
o fotografii smartfonowej,
dzięki któremu już dziś będziesz mógł robić lepsze zdjęcia telefonem. 

Fotografia smartfonowa - jak robić (bardzo) dobre zdjęcia telefonem?

Darmowy e-book składa się z 5 lekcji teoretycznych z uwzględnieniem powyższych. Dodatkowo dostajesz lekcje praktyczne oraz jako BONUS otrzymasz dostęp do 3 poradników z 3 aplikacji do obróbki zdjęć na urządzeniach mobilnych. 

Otrzymujesz gwarancję robienia lepszych zdjęć po zastosowaniu lekcji zawartych w e-booku!

PS. Zapisz się do newslettera i już dzisiaj zacznij robić lepsze zdjęcia!

Jakub Grabowski

Jakub Grabowski

Operator kamery, montażysta, czasami fotograf.

Sprawdź moje social media!
| [email protected] | Website | + posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *