Ustawienia aparatu do nagrywania

  • by

Cześć!

Zaczynamy kolejną lekcje z bezpłatnego mini szkolenia na temat produkcji materiałów do internetu. Jako następny temat omówimy ustawienie kamery pod nagrywanie. Duża ilość osób używa trybu automatycznego, który na sam początek jest najbardziej okej, bo dopiero poznajesz funkcje w urządzeniu. Jeżeli chcesz pójść o krok dalej to przeczytaj ten artykuł do końca. 

W zależności od aparatu mamy różne funkcje. My skupimy się na trybie manualnym, który moim zdaniem powinien znać każdy z Was. Do czego on służy, co możemy dzięki niemu zrobić, a ostatecznie jak dobrać ustawienia migawki aby film wyszedł najwyższej możliwej jakości. 

Zrobiłem już ostatnio artykuł o tym, co do czego służy, ale w woli przypomnienia…

Po pierwsze ISO czyli czułość migawki na padające światło. Zasada jest bardzo prosta, aby używać jak najniższe. Dzięki temu na nagranym materiale nie będzie szumu, a obrazek będzie wyglądał jaka z Hollywood ( 😉 )

Po drugie przysłona. Im niższa tym mamy większą głębię. Na chłopski rozum będziemy mieli bardziej rozmazane tło za osobą nagrywaną. Minusem tego zabiegu jest fakt, że film nie będzie zbyt ostry i czasami autofocus potrafi się zgubić. 

Po trzecie czas naświetlania. Zapamiętaj zasadę, że należy ustawić czas naświetlania jako dwukrotność klatkarzu ustawionego w aparacie. To znaczy, że jeżeli ustawisz 25 kl/s to powinieneś nagrywać w czasie naświetlania 1/50. Jeżeli nagrywasz materiały sportowe to zrób 50 kl/s, a czas naświetlania na 1/100. 

Kolejna kwestia to jaki nałożysz filtr na nagranie. Wszystkie filmy z wielkiego ekranu używały tzw. v-loga lub d-loga. Tobie na sam początek wystarczy filtr standard. Dlaczego? Jeżeli chcesz użyć płaskiego profilu kolorystycznego to będziesz musiał/a również pokolorować później obrazek w postprodukcji,  wiec jeżeli chcesz stworzyć po prostu ładny film na media społecznościowe to użyj filtru standard w twoim aparacie/telefonie.Korzystając z zewnętrznych mikrofonów należy zwrócić uwagę na ustawienie jego w naszym aparacie. Niektóre z kamer mogą dostosować głośność , a nawet redukcję szumu. Należy uważać z tymi ustawieniami, bo bardzo często jestęsmy w stanie przesadzić. Moim zdaniem, można nagrać na spokojnie na podstawowych ustawieniach, by podczas postprodukcji zredukować szumy oraz ustawić odpowiednią głośność. Na to na co bardzo musimy uważać, jest to również odległość mikrofonu od nas, bo tego czego na pewno nie chcemy to przestery na dźwięku (Twój głos wtedy trzeszczy i niestety podczas montażu nic nie zrobisz). Moją zawsze rekomendacją jest fakt, abyś nagrał próbne 5-6 sekund i później je odsłuchał na słuchawkach. Będziesz miał pewność czy w odpowiedniej odległości i czy z odpowiednią głośnością ustawiłeś siebie. Jeżeli nie jesteś pewien czy jest dobrze to oddal się kawałek i wtedy zacznij nagrywać. Możesz zawsze podnieść poziom Twojego głosu bez dużej straty na jakości 

Domyślam się, że niektóre informacji jeszcze nie rozumiesz, dlatego przygotowałem Tobie bezpłatny dokument, w którym podzieliłem ustawienia kamery na kategorie w jakich warunkach nagrywasz. Są to zbliżone wartości na których nie powinieneś wzorować sie 1:1, ale lekko je zmodyfikować. Tak jak nie ma dwóch tych samych bramek, tak samo nie ma tych samych warunków podczas nagranie 

| [email protected] | Website | + posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *